„ZDROWO JEM WIĘCEJ WIEM” – projekt w grupie „Krasnoludki” – 2016/2017

To projekt realizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska w trosce o zdrowie młodego pokolenia, objęty honorowym patronatem przez pierwszą Damę Agatę Kornhauser – Dudę. Projekt ma charakter ogólnopolskiej rywalizacji zespołowej. Projekt powstał na coraz większy problem, jakim jest nadwaga i otyłość pojawiające się już wśród dzieci w wieku przedszkolnym. W ciągu ostatnich 20 lat liczba dzieci dotkniętych otyłością lub nadwagą wzrosła trzykrotnie.

Głównym celem projektu jest:

• wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania
  • przekazywanie wiedzy na temat produktów  zdrowych i dla zdrowia szkodliwych
  • uświadomienie związku pomiędzy żywieniem a występowaniem wielu chorób i dolegliwości
  • podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej
  • kształcenie rodziców jako osób, od których zależy całokształt stylu życia rodziny

Dzieci z grupy „Krasnoludki” od października 2016 r. do maja 2017 r. uczestniczyły w cyklu zajęć z projektu „Zdrowo jem więcej wiem”.  Zajęcia profilaktyczne poświęcone tematyce zdrowego odżywiania:

• „Poznajemy owoce i warzywa”;
  • „Stawiam na śniadanie”;
  • „Kolorowy talerz, czyli garść informacji o owocach i warzywach”;
  • „Bez śniadania nie ma nauczania”;
  • „Źródło życia i zdrowia – woda” ;
  • „ Zostań sportowym asem”’
  • „Piramida zdrowia pierwszoklasisty”.

W ramach zajęć dzieci wykonywały prace plastyczne, maskotki,  plakaty, wystawy, promowali zdrowe odżywianie na ulicach Baranowa jak również w przedszkolu, robili soki, przygotowywali kanapki, układali przykładowe jadłospisy, tworzyli książkę kucharską. Przedszkolaki przygotowały teatrzyk owoców i warzyw, który zaprezentowały społeczności przedszkolnej; odgrywały scenki o konsekwencjach nie zdrowego jedzenia, uczestniczyły w wielu zabawach ruchowych na świeżym powietrzu.

Ze wszystkich podjętych działań w ramach całorocznego projektu zostały wysłane raporty wraz z dokumentacją zdjęciową.