Gminne Przedszkole w Baranowie

Dzień Niepodległości w naszym przedszkolu

10 listopada 2021r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu  Święto Niepodległości. Z tej okazji wszystkie dzieci ubrane były w barwy narodowe – biel i czerwień.

Uroczystość rozpoczęła się od zaśpiewania wszystkich zwrotek hymnu narodowego, biorąc jednocześnie udział w Ogólnopolskiej akcji z ramienia MEiN „Szkoła do hymnu”.

Dzieci obejrzały prezentację o tematyce patriotycznej. Następnie brały udział w zabawach, utrwalając najważniejsze informacje dotyczące Polski. Gościliśmy również żołnierzy z 2. Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu. Zaproszeni Goście przeprowadzili z dziećmi rozmowy nt. pamięci poległym żołnierzom, opowiedzieli o swoim zawodzie, o jednostce, w której służą. Pokazali przedszkolakom strój żołnierza i akcesoria, których używają. Zwrócili uwagę na bezpieczeństwo (w odniesieniu do pytań dzieci o broń), a także zaznaczyli, jak ważne jest dbanie o własne zdrowie i ruch (żołnierze zdają egzaminy sprawnościowe, muszą codziennie rano biegać, ćwiczyć). Przeprowadzili także pokaz musztry. Głównym celem spotkania było zapoznanie z zawodem żołnierza, kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach  przedszkolaki od najmłodszych lat uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.