Gminne Przedszkole w Baranowie

„Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka”

Dnia 24 listopada 2023 r. w naszym przedszkolu odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.

20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Dzieci w tym dniu przyszły ubrane na niebiesko, jako symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane.

Zaraz po śniadaniu, zostały przeprowadzone zajęcia z psychologiem, które zawierały m.in film edukacyjny pt. „Wszyscy mamy prawa”, wiersz ilustrowany ruchem ciała, o tej samej tematyce, bajkę zawierającą różne znane postacie pt. „Prawa Dziecka”, wspólne rozmowy i piosenkę. Zakończenie obchodów stanowiła zabawa ruchowe przy muzyce „Jedzie pociąg”, w której z uśmiechem na twarzy, poruszaliśmy się po krainach różnych praw, dostarczyły wszystkim dużo radości.

Nasze maluchy wiedzą już, że mają prawo do radości, zabawy, opieki medycznej, nauki i odpoczynku, do poznawania świata, wyrażania emocji i wiele innych. Ważnym elementem wychowania przedszkolnego jest kształtowanie u dzieci świadomości ich własnych praw, uczenie poszanowania praw innych i radzenie sobie w sytuacjach naruszania własnych praw.