Gminne Przedszkole w Baranowie

„Europejski Dzień Dziedzictwa”

Dnia 28.09.2023 r. w Gminnym Przedszkolu w Baranowie odbyło się święto pt. ,,Europejski Dzień Dziedzictwa” organizowany przez Instytut Dziedzictwa Narodowego pod hasłem: ,,Żywe dziedzictwo- tradycje od pokoleń”.

Dzieci poznały skąd wywodzi się nazwa dziedzictwo i skąd była zaczerpnięta.

Głównym wydarzeniem było zorganizowanie mini wystawy pod tytułem: ,, Żywe dziedzictwo”. Dzięki wystawie dzieci mogły zobaczyć jak działały i do czego służyły niektóre przedmioty tj.: maselnica, młynek do pieprzu, dwojaki, gofrownica, kubek, żelazko żeliwne na węgiel, tara do prania.

Członkowie zespołu kurpiowskiego „ Pod Borem z Zawad” zaprezentowali dzieciom tańce kurpiowskie oraz mówili gwarą kurpiowską.

Bardzo dziękujemy Pani Edycie Goceł i Panu Andrzejowi Dobrzyńskiemu za pomoc w przygotowaniu całej uroczystości. Wdzięczne przedszkolaki i nauczyciele.

Uroczystość przygotowała Pani Małgorzata Kaczmarczyk