Gminne Przedszkole w Baranowie

Grupa „ZIELONE ŻABKI”

Grupa „Zielone Żabki”

 

 

Kochany tato – zacznę zwyczajnie,
że z Tobą w domu zawsze jest fajnie:
i w deszcz i w słotę, w smutku, w radości,

wspierasz i uczysz życia w miłości.

Dzisiaj za wszystko chcę Ci
dziękować, skromny bukiecik kwiatów darować.

Wszystkiego Najlepszego w Dniu Taty!-23.06.2020

Laurka na Dzień Taty– do pobrania

„Tato już lato!”- piosenka do wspólnego słuchania i śpiewania

 

Drodzy Rodzice!

Zachęcamy Państwa do wspólnej nauki poprzez zabawę realizując jednocześnie materiał, który jest zgodny z podstawą programową. Pamiętajmy również, że dziecko w domu powinno, tak jak w przedszkolu, bawić się samodzielnie swoimi zabawkami, konstruować, układać, sprzątać, czuć się bezpieczne i swobodne w swej aktywności. Powinno się także umożliwić dziecku zaspokajanie potrzeb aktywności fizycznej, np. poprzez wykonywanie ćwiczeń gimnastycznych.

Oto nasze propozycje:

Temat: WAKACJE – od 22.06 do 30.06.2020r.

,,Oto nasza Polska cała”utrwalajcie z dzieckiem nazwę kraju, jego stolicy oraz głównej rzeki Polski, obejrzyjcie mapę Polski. Zaproście dziecko na wycieczkę łódką wzdłuż Wisły. Wskażcie miejsce skąd wypływa Wisła. Później popłyńcie do Krakowa, którego symbolem jest smok wawelski oraz lajkonik (to brodaty Tatarzyn na koniu). Następnie popłyńcie do Warszawy. Pokażcie dziecku film o Warszawie dostępny na YouTube.
Następnie popłyńcie do Gdańska, gdzie Wisła kończy swój bieg i wpada do Morza Bałtyckiego.

,,Masażyki” – dziecko kładzie się na brzuchu, dłonie wkłada pod brodę, a rodzic masuje jego plecy mówiąc wiersz ,,Rzeczka” J. Tuwima. Później jest zamiana ról.

,,Płynie, wije się rzeczka. (na plecach rysujemy linię falistą)
Tu się srebrzy (delikatnie drapiemy) tam ginie. (wkładamy palce pod kołnierz)
A tam znowu wypłynie”. (przenosimy dłoń pod pachę dziecka i szybko wyjmujemy)

Wykonajcie kartę pracy z KP2,39 – porozmawiajcie z dzieckiem o plaży, morskim krajobrazie oraz sposobie spędzania czasu nad morzem. Następnie dziecko koloruje foremki do piasku, przelicza je i rysuje tyle kresek ile jest foremek.

,,Zamek z piasku” – wykonajcie kartę pracy z W. nr 44. Dziecko smaruje całą powierzchnię zamku klejem i posypuje kaszą manną, delikatnie ugniata ręką, niepotrzebną kaszę strzepuje na tacę i cały obrazek maluje farbami. Rodzic pomaga dziecku podczas pracy.

Wykonajcie kartę pracy nr 40 – dziecko przygląda się Toli i Tomkowi. Próbuje zgadnąć na podstawie ich strojów, dokąd każde z nich wybierze się na wakacje. Następnie rysuje linie ciągłe w labiryncie.

– ,,Plac zabaw, sala przedszkolna, łazienka” – pograjcie z dzieckiem w grę z W. nr 45, 46, 47 utrwalającą przedszkolne miejsca i przedmioty, podsumujcie czas dziecka spędzony
w przedszkolu.

,,Wakacyjny niezbędnik” – zwróćcie uwagę dziecka na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas wakacyjnych wyjazdów. Dziecko odgaduje zagadki o przedmiotach chroniących przed słońcem. Oto zagadki:

Mama w skórę moją ten specyfik wciera,
mam ochronę przed słoneczkiem teraz.
(krem)

Gdy na głowę ją założę,
nic złego się stać nie może.
(czapka z daszkiem)

One chronią moje oczy –
żaden promyk do oka nie wskoczy
.(okulary przeciwsłoneczne)

 

Naszym kochanym przedszkolakom i ich Rodzicom

życzymy wspaniałych, pogodnych i roześmianych wakacji.

Do zobaczenia we wrześniu!

„Bezpieczne wakacje”- piosenka dla dzieci

Barbara Socha

Anna Darkowska

 

 

 


Język angielski

 

 

FATHER’S DAY!

DADDY DADDY

Daddy, daddy let me say

I love you in every way

I love you for all you do

I love you for being you

Daddy, Daddy let me say

Have a happy Father’s Day!

Laurka Play Box 1do pobrania

Piosenka do wspólnego przesłuchania z tatą „I Love my daddy!”

 

 

Drodzy Rodzice,

https://englishplaybox.pl/

By móc korzystać z zasobów do wspólnej zabawy z językiem angielskim należy założyć bezpłatne konto klikając w zakładkę Zaloguj a następnie w Zakładanie konta.

 

Nowy materiał leksykalny wprowadzamy dzieciom za pomocą kart obrazkowych ( lub za pomocą prezentacji w lekcjach cyfrowych). Prezentujemy dany obrazek, wypowiadamy słowo w języku angielskim, następnie wspólnie z dzieckiem, kilkakrotnie powtarzamy słowa.

Polecam również piosenkę do wspólnego słuchania i śpiewania:

Hello!- piosenka na przywitanie

oraz

Shapes- piosenka o kształtach

W zakładce- Lekcje cyfrowe- polecam w szczególności:

 

Czerwony Play Box dla grup 3-4- latkirozdziały 1-6 do powtórzeń,

rozdz. 7Kształtyw miarę możliwości:

2226 czerwiec zajęcia 7-8

Zarówno dzieciom jak i Państwu dziękuję za trud włożony w pracę zdalną.

Życzę wesołych, przepełnionych bezpieczną zabawą wakacji,

do zobaczenia we wrześniu!

Piosenki na wakacje do wspólnego śpiewania i tańczenia :

Summer Song for Kids 1 ”

Summer Song for Kids 2”

Anna Darkowska

 


Zabawy dla dzieci w domu – 15 propozycji zabaw bez telewizora

WHO o wpływie mediów cyfrowych na rozwój dzieci

Wśród najczęstszych zagrożeń rozwoju dziecka wymienia się telewizję oraz ekrany, które emitują szkodliwe światło. Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) maluchy do 2. roku życia nie powinny w ogóle korzystać z mediów cyfrowych, a dzieci w wieku 2–5 lat nie powinny spędzać przed ekranem (sedentary screen time) więcej niż godzinę dziennie, zgodnie z zasadą im mniej, tym lepiej. W czasie korzystania z mediów cyfrowych dzieciom powinni towarzyszyć rodzice, aby tłumaczyć na bieżąco to, co dzieje się na ekranie telewizora, tabletu czy smartfona.

Gry i zabawy, w które można bawić się w domu

Eksperci rekomendują, aby czas spędzany przed monitorem zastąpić aktywnymi zabawami i grami. Jeżeli przebywamy z dzieckiem w domu, warto przeznaczyć ten czas na czytanie, śpiewanie, wymyślanie historii lub rozwiązywanie łamigłówek. Można zaproponować dzieciom również zagadki obrazkowe, które rozwijają logiczne myślenie, oraz bogato ilustrowane książki dla dzieci rozwijające umiejętność opowiadania. Poniższe pomysły na zabawy wszechstronnie wspierają rozwój dzieci i dostarczą im mnóstwo frajdy, zarówno podczas samodzielnych aktywności, jak i w rozgrywkach z rodzicami i rodzeństwem.

Poniżej przedstawiam 15 pomysłów na zabawy z dziećmi w domu, które podzieliłam na:
– zabawy sensoryczne dla najmłodszych dzieci
– zabawy językowe dla dzieci
– zabawy wspierające rozwój myślenia logicznego i kreatywność
– zabawy badawcze, eksperymenty, quizy i gry edukacyjne

– Zabawy sensoryczne dla najmłodszych dzieci

1. Samodzielne przygotowanie mas sensorycznych

Samodzielne przygotowanie mas sensorycznych (np. masy solnej, domowej ciastoliny czy ciągliwego gluta) zajmuje chwilę, a stwarza dzieciom możliwość zapoznania się z nowymi fakturami, konsystencjami, smakiem, zapachem czy kolorem. Można z nich lepić, poszukiwać ukrytych w nich przedmiotów, gnieść, wałkować, rzucać nimi lub wkładać je do foremek.

2. Zabawy słuchowo-muzyczne

Zabawy słuchowo-muzyczne polegające na rozpoznawaniu, jaki instrument gra, który ze sprzętów domowego użytku wydaje konkretny dźwięk, lub naśladowanie rytmu wygrywanego przez inną osobę, świetnie rozwijają zmysł słuchu.

3. Nazywanie produktów spożywczych

Nazywanie produktów spożywczych (określanie ich smaku: słodkiego, słonego, gorzkiego lub kwaśnego), wąchanie przypraw i rozpoznawanie ich po zapachu oraz łączenie ze sobą produktów, których smaki ze sobą współgrają, rozwija zmysł smaku i węchu, wyobraźnię kulinarną oraz oswaja z różnymi konsystencjami produktów.

4. Układanie puzzli

Układanie puzzli i wyszukiwanie mniejszych elementów z ramki na głównym obrazku, zbieranie określonego rodzaju kwiatów na łące czy zabawa w memory z odnajdywaniem subtelnych różnic między obrazkami rozwija zmysł wzroku, koordynację oko-ręka, a także doskonali rozpoznawanie kształtów i figur w otoczeniu dziecka.

– Zabawy językowe dla dzieci

5. Opisywanie świata, który nas otacza

Opisywanie świata, który nas otacza to najbardziej naturalny i intuicyjny sposób stymulowania rozwoju mowy oraz poznawania języka ojczystego i obcego. Warto opowiadać, o tym, co robimy w danej chwili, nazywać przedmioty i określać ich cechy. Opisywanie codziennego życia to forma „kąpieli słownej”, która umożliwia kontakt z językiem w działaniu i łatwiejsze zapamiętywanie nowych informacji.

6. Rymowanki, wierszyki, piosenki i zabawy paluszkowe

Rymowanki, wierszyki, piosenki i zabawy paluszkowe skutecznie angażują zmysł słuchu, dotyku, a także dziecięcą wyobraźnię. Wyśpiewywane rymy stają się atrakcyjną zabawą, dzięki której nowe słowa i struktury gramatyczne szybko zapadają w pamięć, a dzieci czerpią radość z poznawania języka.

– Zabawy wspierające rozwój myślenia logicznego i kreatywność

7. Konstrukcje z kloców

Konstrukcje z kloców, samodzielne wymyślanie budowli oraz odtwarzanie ich ze wzoru rozwija umiejętności przestrzenne, a także doskonali zdolność do dostrzegania symetrii i wzorów, co ma znaczenie w kształtowaniu umiejętności matematycznych, a nawet artystycznych.

8. Domino

Domino to prosta gra logiczna, która doskonali percepcję wzrokową, a przy okazji zachęca do poznawania liter, liczb oraz liczenia.

9. Robienie zakupów i zabawa w sklep

Robienie zakupów oraz wszelkie zabawy w sklep umożliwiające płacenie i dokonywanie wyborów z bogatego asortymentu sprzyja umiejętności klasyfikacji przedmiotów, a także rozwija zdolności społeczne.

10. Wspólne gotowanie

Wspólne gotowanie, które wymaga odmierzania produktów z pomocą wagi lub naczynia z miarką oraz komponowania zbilansowanego posiłku, rozwija zdolności myślenia logicznego oraz uczy zasad zdrowego żywienia. Podczas gotowania można również rozwijać umiejętność generowania jak największej liczby pomysłów, np. dziecko w jak najkrótszym czasie musi odpowiedzieć na pytania, co jest potrzebne do upieczenia ciasta czy zrobienia pizzy.

11. Porządkowanie

Porządkowanie być może nie jest ulubioną czynnością dzieci, jeśli jednak włączymy do tej aktywności element rywalizacji, np. kto pierwszy włoży zabawki do odpowiednich pudeł (np. ze względu na ich rodzaj: autka, zwierzątka, klocki lub wielkość), mamy szansę na miły wieczór. Gdy w domu zapanuje porządek, można wykorzystać do zabawy karty do rysowania i zgadywania, dzięki którym starsze dzieci nauczą się analizować informacje, odkrywać zależności, porównywać i wyciągać wnioski.

12. Kalambury dla dzieci

Kalambury to dobrze znana forma rodzinnej zabawy dla osób w różnym wieku. Uczą kreatywności przez budowanie skojarzeń, myślenia logicznego, współdziałania z innymi oraz pomagają przełamać nieśmiałość. Można przygotować karteczki z wybranymi samodzielnie hasłami lub wykorzystać gotowe karty z ilustracjami, które stwarzają przestrzeń do własnych interpretacji. Co więcej hasła można przedstawić za pomocą słów, dźwięków, gestów lub rysunków.

– Zabawy badawcze, eksperymenty, quizy i gry edukacyjne

13. Eksperymenty dla dzieci

Eksperymenty to wspaniały sposób, by wprowadzić dzieci w świat nauki. Z pomocą maseczki antysmogowej można naocznie sprawdzić, czy powietrze, którym oddychamy, jest czyste, z boraksu wyhodować kryształy, a z cytryny zrobić źródło prądu. Eksperymenty to wspaniała okazja, by pokazać dzieciom, że czasami potrzeba wiele prób i modyfikacji, by otrzymać oczekiwany wynik, a porażka może być motywująca i zachęcać do zdobywania zupełnie nowych informacji.

14. Quizy

Quizy to szeroka kategoria zabaw obejmująca zarówno propozycje do samodzielnego poszerzania wiedzy w formie ciekawostek i zagadek sprawdzających umiejętność czytania ze zrozumieniem, analizowania informacji i wyciągania wniosków.

15. Rodzinne gry planszowe

Rodzinne gry planszowe w formie klasycznego wyścigu po planszy z kartami pytań sprawdzają ogólną wiedzę o świecie lub orientację w węższych dziedzinach, takich jak ciało człowieka, czy fauna świata.

Życzę miłej zabawy,

Agnieszka Deptuła

 


Drodzy Rodzice!

 

Kolorowanie to nie tylko zabawa, ale ważne narzędzie w rozwoju dziecka.

Zalety kolorowania

Kolorowanki to dużo więcej niż dobra zabawa!

Oto 11 korzyści z kolorowania:

 • przygotowanie do pisania – kolorowanie rozwija małą motorykę. Dzięki kolorowaniu dziecko uczy się prawidłowo trzymać kredkę i koordynować pracę ręki. Ćwiczy niewychodzenie za linię i precyzyjne ruchy – to wszystko przyda się mu później w nauce pisania!
 • koncentracja – cenna życiowa umiejętność, która dzieciom przychodzi z pewną trudnością. Kolorując, dziecko skupia się na obrazku i swojej czynności, a precyzja wymaga skupienia uwagi. Ta umiejętność będzie bardzo przydatna w szkole – a wszytko to w formie zabawy z dzieckiem.
 • przygotowanie do szkoły – nie tylko poprzez ćwiczenie motoryki i koncentracji, ale również pracy z papierem i książkami
 • koordynacja ręka-oko – trzymanie kredki, wypełnianie odpowiednich pól, temperowanie kredek – to wszystko ćwiczy koordynację ręka-oko, potrzebną do wykonywania niemal wszystkich codziennych czynności;
 • rozwijanie kreatywności – kolorowanie to nie tylko wypełnianie gotowych obrazków. Wbrew pozorom to wyśmienite ćwiczenie dla wyobraźni i kreatywności;
 • nauka kolorów – kolorując dziecko poznaje różne kolory i ich odcienie. Warto więc, żeby dziecko miało duży wybór kolorowych kredek;
 • nauka o otaczającym świecie – kolorując obrazki ze zwierzątkami, dziecko uczy się świata fauny, pojazdów – motoryzacji itd. To także świetna metoda na naukę kształtów. Kolorowanki często opowiadają ciekawe historie, w przyjemny sposób przekazują dzieciom wiedzę o świecie.
 • wyciszenie – dziecko uczy się samodzielnej zabawy, a przy okazji ty zyskujesz chwilę odpoczynku!
 • sposób na nudę – kolorowanki przydają się np. w podróży, w poczekalni u lekarza albo podczas oczekiwania na posiłek w restauracji;
 • wyższa samoocena – pokolorowanie obrazka czy dokończenie pracy pokazuje dziecko, że ma moc sprawczą, że potrafi coś zrobić. To podnosi samoocenę i pozwala nabrać wiary w siebie;
 • sposób na stres – kolorowanie bywa pomocne w walce z trudnymi emocjami u dziecka i stresem.

Oto kilka propozycji:

pokoloruj obrazki – online:

 1. Żwirek i Muchomorek
 2. Peppa i imieniny
 3. Mycie samochodu
 4. Peppy ojciec
 5. Bajkowy jednorożec
 6. Złotowłosa księżniczka
 7. Triceratop
 8. Brontosaurus
 9. Kwiaty w ogrodzie
 10. Domek słońce i chmurka
 11. Mała biedronka
 12. Pies z kotem
 13. Miś z piłką

kolorowanki do wydruku:

 1. Lalka
 2. Monster truck
 3. Strażacy w mieście
 4. Ambulans dla zwierząt
 5. Dzieci z latawcem

Życzę miłej zabawy
Agnieszka Deptuła