Gminne Przedszkole w Baranowie

KWIECIEŃ MIESIĄCEM ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

Jak niebieskie motyle

fruwające do gwiazd,

zabierz nas choć na chwilę

odczarować Twój świat…”

W dniu 5 kwietnia 2024 roku obchodziliśmy w naszym przedszkolu

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Głównym celem tego dnia było przybliżenie dzieciom wiedzy o tematyce związanej z autyzmem, kształtowanie postaw szacunku , tolerancji dla osób ze spektrum autyzmu. Na znak solidarności, akceptacji i zrozumienia – przedszkolaki założyły ubrania w kolorze niebieskim.

Przedszkolaki obejrzały film poświęcony tematyce zajęć, który przedstawił im w prosty i przystępny sposób funkcjonowanie osób ze spektrum autyzmu. Dzieci z każdej grupy wykonywały zadania dzięki, którym mogły kształtować swoją wyobraźnię , wyrazić swoje uczucia i emocje, a także poznawały świat wszystkimi zmysłami. Dzieci poprzez doświadczenia sensoryczne mogły poczuć jak poszczególne zmysły zniekształcają odbiór rzeczywistości. Dzieci wykonywały zadania z zasłoniętymi oczami: rozpoznawały smaki , zapachy, wyszukiwały w pudełku wypełnionym grochem plastikowych kulek, rozpoznawały różne odgłosy. Doświadczały wielu bodźców jednocześnie, co często okazało się być bardzo nieprzyjemne. Był też spacer po ścieżce sensorycznej.

Nie były to łatwe zadania ale dzieci poradziły sobie znakomicie.

Ponadto każda z grup otrzymała do wykonania kolorowanki, które na znak solidarności z osobami cierpiącymi na autyzm zostały wywieszone na tablicach przedszkolnego korytarza.