Gminne Przedszkole w Baranowie

„Mały człowiek – duża sprawa, mały człowiek też ma prawa!”

Janusz Korczak już blisko sto lat temu napisał „Nie ma dzieci – są ludzie” oraz „Dziecko – już mieszkaniec, obywatel i już człowiek. Nie dopiero będzie, a już. […]. Lata dziecięce – to życie rzeczywiste, nie zapowiedź”.

Dnia 21 listopada 2022 r. w naszym przedszkolu odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.  Z tej okazji zarówno dzieci jak i dorośli przybyli do placówki ubrani na niebiesko. Zaraz po śniadaniu, zostały przeprowadzone zajęcia z psychologiem, które zawierały m.in  film edukacyjny pt ” Prawa Dziecka”, wiersz ilustrowany ruchem ciała, o tej samej tematyce, wspólne rozmowy na temat praw dzieci,  zadania wykonywane przy stoliku oraz na dywanie , jak się też zabawy ruchowe przy muzyce, które dostarczyły wszystkim dużo radości. Dzieci dzieliły się swoimi własnymi spostrzeżeniami na temat powodów do radości i uśmiechu oraz mówiły o tym, co może powodować, że mały człowiek odczuwa smutek lub też jest mu przykro. Nasze maluchy wiedzą już, że mają prawo do radości, uśmiechu, zabawy, opieki medycznej, spokojnej nauki i odpoczynku, do poznawania świata i wiele innych. Taki dzień stał się także doskonałą okazją do tego, abyśmy my dorośli nigdy o tym nie zapominali. Miał on również wielkie znaczenie dla przedszkolaków, które uświadomiły sobie jak ważne są ich prawa oraz że mimo, iż są jeszcze mali należy im się miłość i szacunek. Mimo wszystko i bezinteresownie.