Gminne Przedszkole w Baranowie

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci 02.04.2023 r.

Każdego roku w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena obchodzony jest na świecie Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Głównym celem tego święta jest inspirowanie i rozbudzanie pasji czytania wśród dzieci oraz promowanie pięknej literatury dla młodego czytelnika.

W tym roku hasło brzmiało:

„Historie to skrzydła, które pomagają wznosić się każdego dnia”

Dzień ten jest także okazją, by zwrócić uwagę dorosłych, szczególnie rodziców i wychowawców, na znaczenie codziennego czytania dla wszechstronnego rozwoju najmłodszych. Codzienne czytanie dzieciom książek już od najmłodszego wieku wspomaga rozwój prawidłowy mowy, umiejętności słuchania, rozumienia, zapamiętywania szczegółów, wysłuchanych treści, wyrażania własnych sądów i argumentowania. Wpływa także, na wzrost aktywności dzieci i motywacji do działania, argumentowania oraz myślenia przyczynowo – skutkowego.

W ramach święta przedszkolaki z grupy „Biedroneczki” i „Krasnoludki” odwiedziły Gminną Bibliotekę w Baranowie. Dla większości maluchów była to pierwsza wizyta, więc nie kryły ekscytacji spowodowanej przebywaniem w nowym miejscu. Dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby zostać czytelnikiem, opowiedziały o swoich ulubionych bohaterach z książek. Miały możliwość przeglądać i wypożyczyć do przedszkola kolorowe książeczki dostosowane do ich wieku. Kierownik Biblioteki Pan Robert Domurad wręczył dzieciom pakiety „Książką połączeni, czyli Mały Czytelnik w bibliotece. Przedszkolaki otrzymały także Kartę Małego Czytelnika i pierwszą naklejkę – delfinka. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały czytelnik otrzyma kolejną naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

Spotkanie odbyło się w radosnej atmosferze, za co serdecznie dziękujemy.

W podziękowaniu za gościnne przyjęcie przedszkolaki podarowały laurkę ze słowami wdzięczności.