Gminne Przedszkole w Baranowie

„Wycinanki kurpiowskie” – 28.03.2018r.

Przed świętami wielkanocnymi 28 marca 2018 r. dzieci z Gminnego Przedszkola w Baranowie gościły po raz drugi panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Rychtowne babki”, które zapoznały przedszkolaków z historią i podstawowymi cechami wycinanki kurpiowskiej.

 

 

Nauczyły przedszkolaków jak wykonać taką wycinankę, pokazały krok po kroku w jaki sposób z prostej kartki papieru powstają „leluje”, „gwiazdy” i „kogucik”. Dzieci z uwagą słuchały instruktażu i pokazu, a później same próbowały wycinać. Starsze grupy wykonały naprawdę piękne, jak na dziecięce możliwości kurpiowskie wycinanki. Młodsze zaś wycinały serwetkę wielkanocną. Wszystkie prace zdobią naszą galerię przedszkolną. Dzięki takim warsztatom podtrzymujemy tradycje ludowe, rozwijamy zainteresowanie folklorem kurpiowskim, budzimy szacunek dla sztuki ludowej i jej twórców.