Gminne Przedszkole w Baranowie

„Ze sportową wizytą”

22 maja 2023 r. nasze przedszkole wzięło udział w Niebieskich Igrzyskach, których organizatorem jest Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku, pod patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Niebieskie Igrzyska to ogólnopolskie wydarzenie będące częścią obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu oraz Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu. Ma ono charakter edukacyjny i sportowo-integracyjny. Jest ono skierowane do przedszkoli i szkół podstawowych z całej Polski. Niebieskie Igrzyska mają pokazać, że każdy może być sportowcem i każdy ma szansę osiągnąć sukces na miarę swoich możliwości. Konkurencje drużynowe służą integracji oraz rozwijaniu i wzmacnianiu więzi. Pomysłodawcą i inicjatorem idei Niebieskich Igrzysk jest Fundacja Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku, która na co dzień pomaga dzieciom z autyzmem i ich rodzinom.

Igrzyska organizowane były na stadionie szkolnym, więc przedszkolaki już z rana ruszyły do Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Baranowie. Powitała ich tam Pani Beata Ziaja, nauczyciel wychowania fizycznego, która pokazała dzieciom halę sportową, puchary i trofea oraz stadion. Opowiedziała o dyscyplinach i zawodach sportowych. Uczniowie z klasy 7 zaprezentowali dzieciom, w jaki sposób prawidłowo korzystać ze sprzętów na siłowni plenerowej.

Następnie przedszkolaki udały się na boisko, gdzie po wspólnej rozgrzewce, pokonywały przygotowany specjalnie dla nich tor przeszkód. Po ćwiczeniach dzieci miały czas na zabawę. Na koniec przyznano nagrody i dyplomy laureatom konkursu plastycznego „Sport z moją rodziną”. Prezentujemy listę zwycięzców:

Kategoria wiekowa 3-4 lata:

I miejsce: Oliwia Budna (grupa Biedroneczki)

II miejsce: Zofia Ciężar (grupa Żabki)

III miejsce: Katarzyna Toryfter (grupa Pszczółki)

Kategoria wiekowa 5-6 lat:

I miejsce: Hubert Orzoł (grupa Smerfy)

II miejsce: Aleksandra Szurnicka (oddział przedszkolny przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Baranowie)

III miejsce: Alicja Moszczyńska (grupa Smerfy)

Przyznano także wyróżnienie Filipowi Mydło z grupy Krasnoludki.

Wszystkim laureatom GRATULUJEMYi życzymy dalszych sukcesów. Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom konkursu za wspaniałe prace, zaangażowanie i kreatywność.

Dziękujemy Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Baranowie za umożliwienie zorganizowania Niebieskich Igrzysk.

Dziękujemy nauczycielom wychowania fizycznego: Pani Beacie Ziai, za wspaniałe przyjęcie i ciekawą wycieczkę po sportowej części szkoły oraz Panu Adamowi Białczakowi za pomoc w przygotowaniu toru przeszkód dla naszych przedszkolaków.