Gminne Przedszkole w Baranowie

„Mała książka – wielki człowiek” – wizyta w bibliotece

16 listopada 2021 r. dzieci z grupy „Pszczółki” i „Smerfy” odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w Baranowie. Przedszkolaki dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Zobaczyły także księgozbiór, dowiedziały się jak wygląda karta czytelnicza oraz poznały zasady wypożyczania książek.

Następnie pan bibliotekarz przeczytał dzieciom bajeczkę w ramach kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek” realizowanej przez Instytut Książki. Ma ona na celu zachęcić rodziców do tzw. czytania generacyjnego i przypomnieć o roli książki w życiu dziecka. 

Przedszkolaki otrzymały w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę z rodzicem w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa –bibliotekę- i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

Kampania społeczna „Mała książka – wielki człowiek” została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.